Automatska
Pop
Da bi ste pogledali clanak kliknite na sliku ispod
Friday, January 11, 2019
Imate visoki tlak, pod stresom ste, loše se hranite… Kako si pomoći nakon blagdana?
Medicinsko stanje koje definira pretjerivanje u blagdanskim divotama nazivamo – praznično srce.
Riječ je o aritmiji ili poremećaju srčanog ritma koji se javlja kod zdravih ljudi kao posljedica konzumacije, nedovoljnog unosa tekućine (dehidracije) i stresa. Ime je dobila po tomu što se najčešće javlja u vrijeme blagdana i vikendom.
Visoki tlak, zatvor, dispepsija… Sve su to rezultati blagdanskog prejedanja
Ubrzano lupanje srca, praćeno vrtoglavicom, slabošću, bolom u grudima i gubitkom daha. Srčana aritmija može davati osjećaj lepršanja srca ili pak „utrke srca“ i može biti bezopasna. Međutim, neke srčane aritmije mogu uzrokovati znakove i simptome opasne po život.
Osim u liječničkoj ordinaciji, osobe koje pate od povišenog krvnog tlaka trebale bi svakodnevno samostalno kontrolirati vrijednosti krvnoga tlaka i u vlastitom domu, upozoravaju stručnjaci iz Hartmann Grupe, vodećeg međunarodnog proizvođača medicinskih i higijenskih proizvoda.
PET JEDNOSTAVNIH STVARI KOJE MOŽETE UČINITI KAKO BI VAŠE SRCE BILO ZDRAVO I SRETNO
1. Budite aktivniji
Uključite redovito vježbanje u svakodnevnu rutinu. Preporuka WHO-a jest najmanje 30 minuta redovite tjelesne aktivnosti svaki dan kako bi održali kardiovaskularnu kondiciju. I lagana tjelovježba je dovoljna, pa čak i sat vremena šetnje. Što više šetajte i vi i vaše srce ćete biti zdraviji i sretniji. S druge strane, srčanim bolesnicima preporučuje se da se utople i ne izlaze ako ne moraju. Naime, kad je vani ekstremno hladno, žile se sužavaju, što ograničava protok krvi kroz krvne žile i otežava rad srcu, koje zato pumpa brže.
2. Jedite zdravo
Povećajte unos voća i povrća, cjelovitih žitarica, nemasnog mesa, ribe i mahunarki, a ograničite unos soli, šećera i masnoće
3. Recite ne pušenju
Jedna od novogodišnjih odluka može biti i prestanak pušenja. Rizik od srčanih bolesti srca znatno se smanjuje unutar dvije godine od prestanka pušenja, a unutar pet godina, rizik od kardiovaskularnih bolesti je isti kao i kod nepušača.
Iz sjedalačkog života u velike napore – stariji od 35 obavezno na pregled prije vježbanja
4. Saznajte koji su simptomi srčanog udara
Preko 70% svih hitnih slučajeva srčanog i moždanog udara javljaju se kod kuće kada je član obitelji prisutan i može pomoći.
5. Pratite svoje tijelo
Kontrolirajte krvni tlak, kolesterol, šećer u krvi i indeks tjelesne mase (BMI), koji su glavni čimbenici rizika za pojavu kardiovaskularnih bolesti.
Kardiovaskularne bolesti danas su vodeći svjetski uzrok smrti, međutim, uvođenjem nekoliko malih promjena u naše živote, možemo spriječiti ili smanjiti rizik od srčanih bolesti i moždanog udara, kao i poboljšati našu kvalitetu života.
Ove tri bolesti su najčešće tihe ubojice! Liječnik objašnjava sve o infarktu, visokom tlaku…
Ordinacija.hr
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment